Letní sídlo

Když začne sluníčko vystrkovat paprsky, je skutečně nejvyšší čas, pokud máme zahradu a možnosti, popřemýšlet o vhodném přístřešku na léto. Přece jenom to bude skvělé zázemí na grilování, posezení s přáteli nebo zkrátka jen tak posezení v přírodě. Pokud máme rodinný domek se zahradou, tak ve většině případů volíme pergolu. Kde jsou prostory poměrně velké, tak si můžeme vybrat prakticky to, co by se nám líbilo do celkového zahradního komplexu. Jenom otázkou je co si zde vybudujeme, zdali pergolu nebo altánek? Je v tom vůbec nějaký podstatný rozdíl?

velká pergola

Základní rozdíly mezi altánem a pergolou

Pokud se podíváme na tyto dvě stavby, tak rozhodně rozpoznáme základní rozdíly na první pohled a pokud se nemůžeme rozhodnout mezi pergolami a altánem, blog.pergoly-trutnov.cz nám může pomoci si situaci vyjasnit.

Zahradní altán – nemusí být veliký, to skutečně záleží na prioritách majitelů a představě, jak zde budou trávit čas. Co je ale na první pohled viditelné, že je to stavba osamocená, klidně uprostřed zahrady. Z větší části se používá na stavbu dřevo a navíc nemívají žádnou krycí stěnu, jsou zkrátka otevřené. Je pravdou, že do zahrad zapadají skutečně skvěle. Dokonce se sem dá umístit nábytek, ale spíše vyrobený na míru, aby seděl do celkového prostředí.

altánek

Pergola – je daleko častější stavbou a není divu, je to spíše skvělé zázemí, protože ta nikdy nebude stát sama, ale bude součástí domu nebo garáže. Dříve se dělala konstrukce bez možnosti krytí, tu zajišťovaly pouze pnoucí květiny nebo keříky. Teď se doba změnila a zastřešení je celkem běžnou záležitostí. Také nemusí být výhradně ze dřeva, ale například i z hliníku a podobně. Nicméně přírodní stavební prvek se moc nahradit nedá a to platí i v tomto případě. Co se jí dá přičíst k plusu, že pergola lépe ochrání a navíc je to pěkný dekorativní prvek, ale to se nedá upřít ani altánku. Jak je vidět, rozhodnout se bude muset majitel sám, co mu bude nejlépe vyhovovat a podle toho se zajisté zařídí.