Trnitá cesta k vlastnímu bydlení

Vlastní bydlení je často něčím, po čem toužíme, ale pořád to odkládáme, protože cesta k němu je velice trnitá. Další část z nás se sice o získání vlastního bydlení pokusí, ale nedopadne to tak, jak si představujeme a projekt ztroskotá. V současné době je problém především s financováním bydlení a často také s místními vyhláškami v místě, kde máme v plánu stavět dům. Co vás může potkat?

stavba domu

Problémy s financováním

Problémy s financováním koupě či stavby domu je velice častý problém především u nejmladších dospělých generací. V současné době a dle současných podmínek pro poskytnutí hypotečního úvěru se však stává problémem i pro starší generace. Našetřit potřebnou sumu je totiž ohromný problém. Ceny nemovitostí jsou vysoké, a pokud je nutné mít našetřeno 20% z ceny domu či pozemku, pak se často pohybujeme v částce okolo půl milionu korun. Řešit to můžete třeba nebankovní hypotékou fahd, nebo úvěrem ze stavebního spoření. Mnohdy se však tato cesta prodraží.

stavební materiál

Místní vyhlášky a územní plány

Než koupíte někde pozemek pro váš vysněný dům, zjistěte si, zda v místě neplatí nějaká místní vyhláška, která by znemožňovala postavit zrovna ten váš vysněný dům. Často se tento problém týká především střech (některé vesnice a města zakazují výstavbu domů s rovnou střechou, která by mohla narušit vzhled zástavby, která je již nějakou dobu postavená). Pozor také na územní plány. Pokud koupíte pozemek, který není určený ke stavbě domu, pak nedostanete stavební povolení. Mohou vám slibovat, že se územní plány změní avšak pokud již nejsou změněny, pak není moc dobré to riskovat. Územní plány se často mění po opravdu dlouhé době a nikdo vám nezaručí, že se změní právě tak, aby vám to vyhovovalo. Můžete tak vlastnit pozemek, který vám bude k ničemu právě kvůli špatnému územnímu plánu, či slibům zastupitelstva že se územní plány budou měnit.