Letní hrozby na obzoru

V čem je léto, a hlavně prázdniny, tolik jiné? Děti najednou tráví velké množství času doma a venku, v přírodě nebo na hřištích, místo ve školních lavicím. A čím více pohybu a volnosti, tím je větší šance, že se něco nepovede. A to jsme ještě nezmínili oblíbené vodní radovánky, které děti milují, ale v bazénu nebo na koupališti často dochází k vážným úrazům.

Prevence je vždy klíčová, lepší je možným nehodám předcházet než pak řešit jejich následky. Zde více než v jiných oblastech platí, že kdo je připraven, není překvapen. Na co by se tedy měli rodiče malých i větších dětí během horkých letních dnů připravit?

lékárnička

Vysoké teploty a sluneční paprsky

S letními dny přichází vysoké teploty, které mohou být pro děti nebezpečné. Snadno dojde k přehřátí malého organismu, který nemá ještě vyvinutou termoregulaci. O úpalu nebo úžehu, které pak následují, snad ani netřeba mluvit. Je třeba hlídat, aby dítě dostatečně pilo a pokud možno trávilo více času ve stínu než na slunci. Oblečení přiměřené teplotě a pokrývka hlavy je samozřejmostí. Důležité je chránit pokožku dítěte před slunečními paprsky opalovacím krémem, aby nedošlo ke spálení citlivé dětské kůže.

Modřiny, odřeniny a jiné radosti

Malé úrazy v podobě modřin o odřených kolen k létu zkrátka patří. Neexistuje snad rodič, který by dokázal na 100 % uchránit své dítě před pády. Pro takové případy je dobré mít po ruce malou lékárničku, kde bude dezinfekce a náplasti pro rychlé ošetření. Je to malá investice, ale velký pomocník.

dítě nehoda na kole

Komáři a klíšťata

Hmyz, který se v létě objeví na scéně je samostatnou kapitolou. Nejpravděpodobnější je, že vaše dítě poštípou komáři nebo po procházce venku najdete přisáté klíště. S klíštětem si hravě poradíte s pomocí speciálních nástrojů z lékárny, nebo obyčejné pinzety, pokud máte dostatek praxe. Místo je jen třeba sledovat kvůli případné infekci. A na svědivé štípance je mnoho volně dostupných mastí, které uleví vám i dětem.

Bazény a koupaliště

Nejvážnější letní úrazy se stávají právě při koupání. Vyrážíte-li tedy se svými potomky na koupaliště, mějte oči na stopkách a děti důkladně poučte o bezpečnosti. Pro neplavce jsou samozřejmostí plavecké pomůcky. Pro klid v duši můžete absolvovat kurz první pomoci, zabere to jen pár hodin, ale získané vědomosti za to jistě stojí. V nabídce jsou i kurzy specializované na první pomoc dětem, ty jsou jako dělané pro všechny rodiče. Užijte si tak léto v klidu a beze strachu.