K čemu všemu použít jedlou sodu?

Co je jedlá soda?

Jedlá soda je bílý, univerzální prášek, který má zásadité pH. Znát ji můžete také pod názvem Soda Bikarbona neboli Hydrogenuhličitan sodný.

Výhody:

  • je levná (za 1kg cca 50Kč)
  • nezatěžuje přírodu
  • má úžasné vlastnosti, které využijete nejen v domácnosti

baterie

Jak tento bílý zázrak využijete v domácnosti?

1) při neutralizaci pachů a provonění místnosti

Jedlá soda umí neutralizovat nepříjemné pachy. Jednoduše ji nasypte do misky a nechte na vhodném místě. A pokud k sodě nakapete ještě pár kapek éterického oleje, místnost krásně provoní. V ložnici provoněné levandulí se vám bude krásně usínat. 

Tip: stejně tak bude fungovat i u zápachu z obuvi, sodu nasypte do bot a nechte působit přes noc. Ráno vysypte a máte hotovo. Geniálně jednoduché.

2) při mytí nádobí

Jedlou sodu smíchejte s vodou a pusťte se do mytí. Soda odmastí a důkladně umyje špinavé nádobí.

3) při odstraňování vodního kamene

Smíchejte jedlou sodu, ocet a kapku citronové šťávy. Tato směs vyčistí a zlikviduje vodní kámen u toalety, umyvadla nebo sprchového koutu.

4) při odstraňování mastných skvrn z oblečení

Opět jednoduché a bez použití chemie. Znečištěné prádlo (mastné skvrny, fleky od ovoce, skvrny od krve) ponořte do horké vody smíchané s jedlou sodou a nechte působit přes noc. Ráno bude oblečení jako nové. 

Tip: použijte i na hodně špinavé utěrky na nádobí

5) na zašlou špínu

Vytvořte si tekutý písek z jedlé sody a vody (poměr 1:1). Tuto pastu můžete použít na zanesené pekáče, hrnce nebo sporák. Nanesenou pastu nechte chvíli působit, poté setřete mokrou houbičkou a utřete do sucha. 

šperk

6) na ucpaný odpad

Smíchejte hrnek octa s hrnkem jedlé sody a nalijte do odpadu. Následně zalijte konvicí horké vody.

7) při čištění stříbra

Nemusíte být smutná z černajícího stříbra. Jedlá soda si s tím hravě poradí. Vytvořte pastu z vody a jedlé sody (opět poměr 1:1) a naneste na zašlé šperky. Uvidíte, že budou jako nové.