Proč jsou rafinované sacharidy a cukr tak špatné pro vaše zdraví?

Mezi rafinované nebo jednoduché sacharidy patří cukry a rafinovaná zrna, která byla zbavena všech otrub, vlákniny a živin. Patří mezi ně bílý chléb, těsto na pizzu, těstoviny, pečivo, bílá mouka, bílá rýže, sladké dezerty a mnoho snídaňových cereálií. Rychle se tráví a jejich vysoký glykemický index způsobuje nezdravé vysoké hladiny cukru v krvi. Mohou také způsobit kolísání nálady a energie a hromadění tuku, zejména kolem pasu. Když budete jíst rafinované sacharidy, váš krevní oběh bude zaplaven cukrem, který vyvolává nárůst inzulínu, v důsledku vyčištění cukru z vaší krve.
barevné bonbony
Všechen tento inzulín vám může způsobit hlad hned po jídle, často toužíte po sladkých sacharidech. To může způsobit přejídání, přibírání na váze a postupem času vede k inzulínové rezistenci a diabetu typu 2. Strava s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů a cukru byla také u dospívajících spojena s vysokým krevním tlakem, srdečními chorobami, obezitou, hyperaktivitou, poruchami nálady a dokonce sebevraždou. Pro mnoho z nás se může odepření si sladkých pochoutek a překonání našich chuťových masek zdát jako skličující úkol.
bílý cukr
Kromě toho, že cukr je přítomen v potravinách, jako jsou pečivo, cukroví, dezerty a bonbóny, je také ukrytý ve většině zpracovaných potravin, které jíme – od sodovky, kávy a ovocných nápojů po chléb, těstovinovou omáčku a zmrazené večeře. Omezení těchto stravovacích sabotérů však neznamená, že se nebudete cítit nespokojeni nebo si nebudete moci toto jídlo jednou za čas dopřát. Klíčem je výběr správných sacharidů. Složité sacharidy, jako je zelenina, celá zrna a přirozeně sladké ovoce, se tráví pomaleji, což má za následek stabilní hladinu cukru v krvi a menší hromadění tuku, a také se budete cítit déle nasyceni. Zaměřením na celá jídla a komplexní, nerafinované sacharidy můžete snížit příjem cukru a rafinovaných sacharidů, udržet hladinu cukru v krvi stabilní, udržovat zdravou váhu a stále najít možnosti, jak uspokojit své choutky na sladké.