Pozor na dodržování léčebného režimu

Pracovní neschopnost většina lidí záměrně nevyhledává, nemoc totiž pro nikoho není příjemnou záležitostí. Pracující člověk je pak donucen se zastavit, odpočívat a léčit to, co je v danou chvíli potřeba. Je známo, že u pracovní neschopnosti je příjem nižší a proto je motivací každého, vrátit se co nejdříve opět do zaměstnání. Ne vždy je to však možné a mnohdy to ani neovlivníme.
bankovky a mince
Po dobu pracovní neschopnosti máme povinnost zdržovat se doma, tedy v místě našeho trvalého bydliště, případně jinde, ovšem adresu musí náš lékař nahlásit Okresní správě sociálního zabezpečení. U dlouhodobých pracovních neschopností, nebo u těch, u nichž není potřeba soustavně ležet či odpočívat, může ošetřující lékař napsat takzvané vycházky. Jedná se maximálně o šest hodin denně v dopoledních, či odpoledních hodinách, výběr je většinou dle našeho přání, ovšem je pevně daný a neměnný.

Nemůžeme si tedy vyjít na vycházku jeden den ráno a druhý odpoledne. Všechny informace, jak o místě našeho pobytu, tak o vycházkách má k dispozici Okresní správa sociálního zabezpečení a to také z toho důvodu, že může provést kontrolu dodržování léčebného režimu.

Pracovníci tak u vás doma mohou zazvonit jak během všedního dne, tak i o víkendu a také ve večerních hodinách. Vaší povinností je tuto kontrolu umožnit. V případě, že se vyskytne problém a vy nebudete zastiženi, hrozí vám krácení, nebo odejmutí nemocenské dávky.

O tom, že návštěva v bydlišti proběhla a nezastihla vás, zjistíte prostřednictvím vyrozumění, které by se mělo nacházet ve vaší schránce a to ihned po odchodu kontroly. Vaší povinností pak bude kontaktovat příslušnou Okresní správu a vysvětlit důvod nedodržení léčebného režimu. Následně bude vyhodnoceno, zda se jednalo o opuštění bydliště oprávněně, například za účelem akutní návštěvy lékaře, což je ovšem potřeba doložit, nebo neoprávněně a pak budete sankcionováni.
Kontrola může být náhodná, ale také záměrná, když o ni například požádá váš zaměstnavatel, nebo ošetřující lékař.
srdíčko v hrnku
Krácení nemocenské, nebo její odejmutí tak nemusí být citelné pouze, co se týká vaší peněženky, ale můžete si zadělat i na pořádný problém u svého zaměstnavatele.