Jak začít šetřit

Peníze hýbou světem a je potřebné si pořádně vypozorovat, za co je utrácíme. Dokud máme peněz dostatek, pak to moc nemusíme řešit. Ale co když se dostaneme do situace, kdy nemáme financí dostatek a musíme začít šetřit? Jak zjistíme kde utrácíme nejvíce? A jak ušetřit? Nebude to jednoduché, ale ušetřit se dá téměř vždy.
roztomilá kasička
1.      Projděte si účty
Jako první musíte zjistit, kam vaše peníze vlastně jdou. Kam peníze posíláte, co platíte? Projděte si všechny účty, faktury, doklady. Sepište si pravidelné výdaje, které se opakují v určitých periodách, jako je třeba platba nájmu, záloh, pojistky a tak dále. Sepište si také své kompletní příjmy. Uvidíte, jaký vám vyjde výsledek, důležité je, abyste neměli vyšší sumu v kolonce výdajů. Pokud jsou vaše příjmy vyšší, pak jste na dobré cestě.
2.      Vypište, co kupujete zbytečně
Vypište si z těchto dokladů a faktur vše, co jste nemuseli kupovat a za co jste tím pádem mohli ušetřit. Sečtěte si kompletně sumu za tyto položky. Že není zrovna malá? Základem je, rozhodnout se, co nebudete potřebovat a to prostě nekupovat. Nejvíce totiž utrácíme za drobnosti, které se však sčítají.
3.      Rozdělte peníze do obálek
Rozdělte si peníze tak, abyste měli na jednotlivé výdaje vždy jednu obálku. Nájem, jídlo, energie, na zábavu… Nikdy nemíchejte obálky mezi sebou, prostě si musíte dobře rozpočítat, kolik peněz budete ten daný měsíc potřebovat a to dodržte.
syndrom vyhoření slečny
4.      Dodržujte naplánovaný rozpočet
Nepřekračujte váš rozpočet, který jste si určili. Je důležité vydržet a zvyknout si na nový režim. Předpokládejme, že problémy s financemi nebudete mít na vždy, takže si prostě teď utáhnete opasky, ale za určitou dobu se vaše situace zlepší. V tuto dobu je ale zásadní dodržet, co jste si předsevzali. Neberte peníze z rezerv, které máte našetřené a nepůjčujte si další finance, splácení totiž může být problém.