Dětská zubní hygiena

Zubní a ústní hygiena je každodenní součástí našeho života. Své zuby si čistíme minimálně dvakrát denně za použití zubního kartáčku, zubní nitě nebo mezizubního kartáčku, vhodné pasty, ústní vody a někteří také za pomoci ústní sprchy. Jak je to ovšem se zubní a ústní hygienou u našich nejmenších?kreslený kartáček s pastou
S péčí o zuby by se nemělo vůbec otálet. Hned jakmile začne vašemu dítěti růst první zub, začínáme se zubní hygienou. Pro péči o první zoubky zhruba do jednoho roku dítěte používáme umělý kartáček, který si nasadíme na prst a zoubky s ním jemně očistíme. V tomto období mají děti čištění zpravidla rády, protože jim masíruje bolavé dásně. Čištění zubů u takto malých dětí je velmi důležité, naučíte je zvykat si na pocit čistých zubů. Dítě by také mělo mít svůj vlastní dudlík a svou vlastní lahvičku, která nepřijde do kontaktu s jinými ústy a zamezí se tak přenosu bakterií do pusinky vašeho dítěte.
Zhruba kolem jednoho roku začínáme čistit zoubky pomocí malého kartáčku. Ten by měl být kvalitní a zároveň atraktivní pro děti, můžete jej tedy po každém čištění nechat dítě uložit do stojánku s oblíbeným krtečkem, který zakoupíte na https://www.chytraliska.cz/produkt/stojanek-na-zubni-kartacek-krtek/. Můžete si vybrat modrý pro kluky nebo červený pro holky. Tento malý rituál bude vaše dítě bavit a na čištění zubů se bude těšit. Jako další je vhodné mít při čištění oblíbenou říkanku, kterou budete dítěti stále opakovat.dítě a úsměv
Až kolem druhého roku věku dítěte můžete začít používat k čištění zubní pasty, ovšem pozor musí mít označení jako dětské, mají v sobě méně látek, které by mohly narušit zubní sklovinu, ta je u mléčných zubů slabší.
Čištění dětských zubů může být pro dítě zábavou a ne pouhou povinností, stačí mít vhodné pomůcky, začít co nejdříve a hlavně mít trpělivý přístup, protože každé dítě je jiné a některým může trvat než si čištění zoubků oblíbí.