Chov pralesniček

Pralesničkovití (Dendrobatidae) jsou čeledí malých, leč velice pestrobarevných a potencionálně jedovatých žab, původem ze Střední či Jižní Ameriky. Známé jsou zejména jako pralesničky, říká se jim však takéšípové žáby.

žába

V minulosti je využívali tamní indiáni k výrobu jedu, kterým potírali šípy a zabíjeli zvířata. Jeden z kmenů je dokonce využíval k přebarvení peří papoušků. Žabky vypouští jed ve chvílích bezprostředního ohrožení, některé jsou nebezpečnější, některé méně, nejjedovatější je žlutě zabarvená Phyllobates terribils,pralesnička strašná. V přirozeném prostředí bych rozhodně nedoporučovala na ně sahat bez ochranných pomůcek, při chovu v zajetí jsou však neškodné, ačkoliv se pomůcky doporučují také a brát je často do rukou není zrovna vhodné. Jejich jed je determinován stravou, kterou se živí, a ta je v džungli poněkud jiná, než jakou jim můžeme poskytnout, proto se nenechte odradit. Výzkum, co přesně v jejich stravě způsobuje jedovatost, stále probíhá, pravděpodobně je to však kvůli ohnivým mravencům. I když byly pralesničky odchycené v divočině, svou jedovatost postupně ztratily.

Jejich zbarvení jsou velice pestrá, s mnoha variacemi nejrůznějších barev a kombinací. Jen teď je známo okolo 30 známých zbarvení a nová s každým nálezem stále přibývají.

žabička

Pralesničky potřebují hodně prostoru, terárium o velikosti 24x18x18 bude stačit na tři dospělé žáby. Daří se jim buď v párech, ve velké skupině minimálně o dvou samcích nebo jen samčí skupině. Je důležité jim připravit rozmanité prostředí s mnoha úkryty, rostlinami (př. Bromélie). Ideálním substrátem jsou spadané listy, větvičky, ořechové skořápky, nesmí být opomenuto ani odvodnění. Nejvhodnější je zvolit plastový či skleněný materiál terária k udržení vlhkosti (75%-100%), žabkám se také daří více po UVB zářivkami. Alespoň jednou za den je terárium nutné mlžit nechlorovanou vodou a nikdy nenechat vyschnout.

list

Krmeny jsou převážně octomilkami, ty tvoří ideální potravu a její hlavní složku. Cvrčci, chvostoskoci, termiti, mšice a malé larvy jim mohou také obohatit jídelníček, ale jako hlavní chod se nehodí. Správná dávka se odhaduje tak, aby ji snědli do 2 minut. Dospělí se krmí jednou za dva dny, mladí každý den. Napájení by mělo probíhat z plošného vodního zdroje, ale vzhledem k tomu, že pralesničky nejsou příliš dobří plavci, nesmí být hluboký.