Zásilky na paletách vyžadují dodržování zásad správného balení

Přepravní firmy se snaží přizpůsobit svým zákazníkům, přesto existují pravidla bezpečné přepravy zboží, které nelze podceňovat. První z nich je upevnit přepravované zboží na neporušené, pokud možno certifikované palety. V České republice se uskutečňuje největší objem zásilek na EUR paletách o rozměrech 80 x 120 cm.
stohování palet.jpg
Podmínkou je dodržet maximální nosnost jedné palety. Zabalené předměty se navzájem zpevňují plastovými vázacími pásky a stretch fólií. Fólie musí obtáčet zásilku spolu s paletou, a to nejméně ve 3 vrstvách.
· Základní pravidlo uskladnění břemen při přepravě je nepřesahovat rozměry spodní základny paletové desky. Některé případy přesahu půdorysu desek lze tolerovat pouze za předpokladu, že při skladování a manipulaci jejich obal neporuší výrobky samotné, případně další předměty skladované v jejich okolí.
dřevěné palety ve skladu.jpg
· U různorodých předmětů se do spodní části umísťují těžší kusy, lehčí zboží patří nahoru. Samotný balicí materiál (krabice, přepravky) se nesmí rozpadat při zátěži několika vrstev krabic na sebe.
· Veškeré rohy zabalené zásilky na každé paletě musí být opatřeny pevnými rohy z lepenkového kartonu, čímž se celý blok zpevní.
· Zboží na každé přepravce je přípustné stohovat pouze do maximální výšky 200 cm. Vyšší vystohování je nutno předem konzultovat s přepravní službou.
zalepené krabice.jpg
· Zvláštní kategorii tvoří předměty ve tvaru koule, válce nebo kuželu. Ty je nutno zajistit proti posouvání a kutálení dřevěnými nebo kovovými klíny, více menších dílců se musí vzájemně svázat popruhy nebo provazy.
· Pamatujte také na to, že každý balík musí být dostatečně vycpaný, aby jej nebylo možno promáčknout. Všechny papírové krabice je vhodné zajistit na hranách lepicí páskou, aby se při přepravě nedeformovaly.
· Pamatujte na staré etikety, jestliže používáte obalový materiál z předchozí přepravy. Na přepravkách musí být pouze jeden jediný jednoznačný nápis (označení), staré etikety strhejte, nebo přelepte.