Textilní mozaika

Už jste někdy viděli přikrývku, která byla sešitá z celé řady menších dílků a dílů? Pak vězte, že byla vytvořena technikou, která se nazývá patchwork. Nastříhané látky mají geometrický tvar a vy je můžete sešívat do téměř nekonečného množství různých podob mozaiky. Název techniky pochází z Anglie, nicméně je úzce spjat s ženami amerických osadníků, které byly víceméně nuceny opakovaně využít a přešívat již použité látky a oblečení. Pojem patchwork označuje sešívání do různých vzorů z různých látek, a pojem quilt pak štěpovanou pokrývku. Jedná se o prošívání pokrývek hustým předním stehem do určitého vzoru. Má to zaprvé význam estetický a zadruhé se tím prodlouží životnost vytvořeného výrobku.

patchwork

Co budete potřebovat?

Samozřejmě budete potřebovat látky na patchwork. Dříve se používaly vesměs všechny materiály, které byly k dispozici, hlavně šlo o to zužitkovat zbytky. V dnešní době je lepší materiály nekombinovat. S látkou se Vám bude zaprvé lépe pracovat a za druhé nebudete muset řešit obtíže například při praní. Nejlépe se pracuje s pestrobarevnými látkami z bavlny. Tato látka je dostatečně pevná a zároveň jemná a poddajná pro sešívání. Na trhu je velká nabídka látek určených přímo pro tuto techniku, pravděpodobně nebudete vědět, kterou si nevybrat.

růžová látka

Pokud chcete s touto technikou začít, budete si muset pořídit pár věcí, které Vám usnadní práci. Zaprvé to budou kvalitní ostré nůžky nebo řezací kolečko. Pokud si pořídíte to, budete i potřebovat podložku, na které budete látku řezat. Vyrábí se speciální podložky pro tuto techniku, stejně tak i pravítka či vypratelné tužky a fixy na textil. Dále budete samozřejmě potřebovat buď šicí stroj, nebo jehlu a barevné nitě. Existuje ještě celá řada dalších pomůcek, které Vám usnadní práci, o těch má ale smysl začít uvažovat v okamžiku, kdy se patchwork stane vaší celoživotní láskou.