Jak se provádí prodej firem sro


Není pochyb o tom, že mnozí majitelé společností s ručením omezeným po nějaké době zatouží svou firmu prodat. Zdaleka nejčastějším důvodem je fakt, že si nevede zdaleka tak dobře, jak jsme doufali, možná nám naopak dokonce prodělává. Je tedy rozumné se jí zbavit dřív, než se kvůli ní dostaneme do dluhů.

Prodej firem sro však není tak snadný, jak by se mohlo zdát. Nesmíme totiž zapomínat, že jsou zde dva majitelé, komandista a komplementář. Ti sice mají každý jiné pravomoci, avšak rozhodnutí takového významu musí schválit oba. A to nemusí být vždy ten případ.

nový majitel může mít i nové nápady

Dále je potřeba prodej správně načasovat, a to jak vzhledem k ekonomické situaci firmy (čím hůř na tom bude, tím hůř se bude prodávat), tak i situace na trhu. Ideální je prodat ji co nejdříve po rozhodnutí, zvláště pokud nám nevydělává. Každá chvíle, kdy je pro nás zbytečnou zátěží, nás totiž stojí peníze. A o ty si nemůžeme dovolit přijít.

Myslet také musíme na zařízení převodu v obchodním rejstříku a rejstříku firem. Ten máme, pokud se s kupujícím nedohodneme jinak, na starosti my, jako prodávající, a to včetně všech výdajů s tím spojených. A vzhledem k tomu, že úřady nejsou zrovna známé svou rychlostí, je jasné, že je s tímto úkonem potřeba začít včas. Prodej totiž nemůže vejít oficiálně v platnost, dokud není proveden převod.

o peníze jde v obchodě především

Problémem může být také stanovení částky. Mnozí podnikatelé si totiž myslí, že jejich firma má větší hodnotu, než tomu skutečně je. Podle toho také nasazují cenu, která bývá často přemrštěná. Toho bychom se měli vyvarovat, jinak budeme mít problém prodat. A, jak již bylo řečeno, to by pro nás rozhodně nebylo dobré.

Najít vhodného kupujícího také není zrovna jednoduché. Mnoho lidí sice projeví zájem, avšak když pak přijde na lámání chleba, couvnou. Buďte tedy připraveni na mnoho neúspěšných jednání. Pokud však jen jedno bude korunováno úspěchem, bude to dostatečnou odměnou.