Lidé si hráli od pradávna

Lidé se už od pradávna rádi bavili. Pokud se chceme ohlížet do minulosti, nemusíme vidět jen příběhy násilí, válek a politických intrik. Můžeme se zaměřit na mnohem zábavnější součást dějin jako například na oblast oblékání, gastronomie nebo her a to třeba i her deskových.

Lidé si hledali zábavu už od pradávna. Už pravěký člověk maloval stěny jeskyní malbami zvířat a sochal sošky ženy s velkými prsy. Důvod? Chtěl si zkrátit čas.

Lidé si vymýšleli hry už od dob hlubokého starověku. Některé hry připomínali sportovní klání a měli své rituální pozadí. Vlastní kapitolu pak představují hry deskové, které jsou dodnes velmi oblíbené. Kdo by nerad hrál třeba Monopoly, Dostihy nebo Aktivity.
 

Nejstarší hry světa

Pojďme si představit pár stařičkých her, z nichž některé dodnes lidé hrají.

  • Senet– úplně nejstarší desková hra pochází z Egypta. Byla známá již v letech 3100 před naším letopočtem. Funguje na principu hry Člověče, nezlob se.
  • Go– nejstarší dosud hraná, kterou si spojujeme především s Japonskem. Vznikla ve 2. tisíciletí před naším letopočtem v Číně.
  • Šachy– tato královská hra nejprve měla trochu odlišná pravidla a herní pole. Hned několik zemí je považováno za zakladatele. Nejčastěji původ klademe do Indie. Hru výrazně modifikovali v 7. století Peršané. Moderní podoba šachů spadá do patnáctého století.
  • Vrchcáby– hra, se kterou je možné se setkat dodnes patří mezi nejstarší deskové hry. Počátky hry sahají do starověku. Tato hra byla ovšem velmi populární ve středověku. Například na českém území se hra často hrála již v 10. a 11. století. Hra byla velmi populární a hrála se i o peníze. Prvnímu hazardu na českém území nevděčíme ani kartám, ani kostkám, ale právě Vrhcábům. Pro zajímavost, poslední přemyslovec na Českém trůně byl často napadán, že místo vládnutí se věnuje Vrhcábům.