Jak si užít Vánoce s dětmi

Vánoce jsou úžasným časem, který dokáže rozzářit nejedny dětské oči. A o to hůře mnohdy působí na rodiče, kteří mají mnohem více práce, než obvykle. Musí toho stihnout tolik. Koupit a zabalit dárky, napéct cukroví, vyzdobit domov, nazdobit stromeček, udělat Vánočku, štědrovečerní večeři a na radost při rozbalování dárků již nezbývá příliš energie. Jak si Vánoce s dětmi užít a nezhroutit se z toho?
tvorba dekorace – máma s dcerou
1.      Připravte se
Udělejte si seznam úkolů a postupujte systematicky. Jakmile si úkoly sepíšete a budete je odškrtávat, budete mít přehled, co vám ještě chybí. Máte tak možnost mít všechno připravené, nakoupené a přichystané s předstihem a poté budete mít o to více času užít si ty pravé Vánoce.
2.      Zapojte děti
Pokud máte již větší děti, které něco zvládnou, zapojte je v klidu do práce. Mohou vám pomoci péct cukroví, pomoci s úklidem, s dekoracemi. Pečení cukroví či dekorace jsou velice oblíbené u dětí. Nestresujte se tím, že naděláte pořádek, to můžete uklidit avšak tím, že děti zapojíte, uděláte radost dětem i sobě, budete mít totiž mnohem větší nadšení ze všeho, co budete dělat.
3.      Tradice nade vše
Ukažte dětem, že Vánoce nejsou jenom o tom, že se dávají dárky, ale že je to chvíle plná tradic. Začít můžete pěkně adventem, adventním věncem, výzdobou, pečením perníkové chaloupky a tak podobně. Samotný štědrý den je tradic plný. V naší rodině se na štědrý den chodilo vždy do lesa, s jablky a kaštany ke krmelci. Jednalo se o nádhernou tradici, která se přechovala i do dalších generací.
dítě u stromečku
4.      Nestresujte se
Nepovedl se vám salát? Máte jen dva druhy cukroví? Spálily se řízky? Nestresujte se a užívejte si okamžik, který aktuálně probíhá. Nic nemusí být dokonalé, hlavní je, že se rodina sejde a užije si společně Vánoční čas. Den můžete zakončit třeba společnou vycházkou po rozbalení dárků.  Prostě nic není důležitější než si to užít.