Éra Edisonových žárovek pohasla na konci roku 2011

Počínaje rokem 2012 začal platit zákaz prodeje vláknových žárovek, jakožto světelného zdroje, jsou k sehnání pouze v některých specializovaných prodejnách jako topné těleso pro chovatele plazů, a podobné účely. I přesto se však v mnoha českých domácnostech těmito žárovkami stále svítí. Jejich efektivita je ale velmi nízká a při dnešních cenách elektrické energie jde o zbytečné plýtvání penězi. Překvapivé je také, že se vláknovými žárovkami svítí nejen v domovech seniorů, kde lze předpokládat nižší informovanost a zájem o nové technologie, ale také mezi lidmi mladšími.vláknová žárovka a kompaktní zářivka
Edisonův vynález si však získal za více než sto let jeho využívání velmi dobrou pověst světelného zdroje s velmi dobrým podáním barev. Proto se také řada lidí zdráhá přejít na něco jiného. Napomáhá tomu také nepříliš dobrá pověst prvních kompaktních zářivek a LED diodových žárovek, které byly v době jejich uvedení na trh nejen velmi drahé, ale vyzařovaly spíše chladné odstíny, jež nebyly vhodné do místností, kde lidé odpočívají a tráví svůj volný čas.

Jaké jsou možnosti náhrady vláknových žárovek v domácnosti

Dnes máme na výběr náhrady vláknových žárovek v podobě buď LED diodového zdroje, nebo kompaktní zářivky. Oba typy se vyrábí v mnoha druzích provedení, mezi nimi i s nejrozšířenější koncovkou – závitem E27, a jejich tvar někdy kopíruje i vzhled klasické žárovky. Mají však ve srovnání s Edisonovým vynálezem mnohem vyšší účinnost a delší životnost.vláknová žárovka ve svítidle
Dnes je také možné zvolit si vhodnou barvu bílého světla – buď studenou, neutrální, nebo teplou bílou. Studené odstíny se hodí spíše pro pracoviště, např. k psacímu stolu, nebo do dílny, a teplá bílá nachází využití v obývacích a dětských pokojích nebo v ložnicích. Pro osvětlení kuchyňské linky je pak ideální neutrální bílá.
Kromě Edisonova závitu je na trhu ještě několik druhů patic žárovek a velký úspěch také sklízí LED panely a pásky, které jsou velmi variabilní, mají velmi nízkou spotřebu energie a lze je využít pro velmi rozmanité druhy aplikací v domácnosti.